Foghúzás után: lépések a sikeres gyógyulás érdekében
Néhány esetben a foghúzás lehet az egyetlen megoldás a fennálló problémák kezelésére. Sokan azonban bizonytalanok abban, hogy mit is kell tenniük a beavatkozás után. Ilyen kérdések lehetnek például, hogy mit szabad enni vagy inni, és hogyan lehet így fogat mosni. Ma már nem feltétlenül szükséges a fogászati szóbeli utasításokat külön feljegyezned, hiszen vannak olyan fogászatok, ahol papíralapú tájékoztatót is kapsz. A 360 Dentalnál különösen figyelünk arra, hogy pontosan tudd, mit kell tenned foghúzás után.
Emellett az interneten is rengeteg segítséget találhatsz a foghúzás utáni gondozással kapcsolatban. Ebben a cikkben összefoglaltuk, hogy mire kell odafigyelned, és mennyi ideig kell betartanod a tiltólistás dolgokat annak érdekében, hogy a foghúzás után annak a helye a lehető leghamarabb meggyógyuljon.
Seb ellenőrzése foghúzás után
A foghúzás utáni első órák
Miután megtörtént a fogeltávolítás, fontos, hogy néhány alapvető lépést betarts annak érdekében, hogy a zsibbadás alatt ne okozz magadnak sérüléseket, illetve a seb gyógyulását se akadályozd. Mi mindenre ajánlott odafigyelni?
Helyi érzéstelenítés és az étkezés kapcsolata
A fog eltávolítása előtt két részletben történik az érzéstelenítés. Az első lépés egy olyan gél (ezt kérned kell fogorvosodtól) alkalmazása, amit az orvos a fogínyre tesz annak érdekében, hogy ezt követően a beadott helyi érzéstelenítő injekció ne fájjon. A szuri beadásakor az orvos ügyel arra, hogy kíméletes legyen, így maga az injekciózás folyamata sem lesz annyira kellemetlen.
A helyi érzéstelenítés hatása általában néhány órán át tart a foghúzás után, melynek során a száj, az arc vagy a nyelv zsibbadhat. Érdemes odafigyelned arra, hogy ez alatt az idő alatt lehetőleg ne egyél semmit, mert könnyen elharaphatod a szád belsejét vagy a nyelvedet anélkül, hogy ezt éreznéd. Különösen legyél óvatos a forró italokkal rögtön a foghúzás után, hiszen ezekkel égési sérüléseket is szerezhetsz, ami az érzéstelenítő kiürülése után igazán fájdalmas lesz.
Vérzés és sebkezelés
A foghúzás után ne ijedj meg attól, ha vérzik a seb, ez ilyenkor teljesen normális. Ennek csillapításához helyezz egy gézdarabot a sebre, és szorítsd rajta össze a fogaidat.
A gézt kb. 20-30 percig tartsd a helyén, ha a vérzés ezután sem áll el, ismételd meg a folyamatot egy újabb gézdarabbal. Ameddig az érzéstelenítő hatását érzed, vagy amíg a szivárgás erősebb, addig ne moss fogat, hiszen ez is újraindíthatja a vérzést.
Mindenképpen kerüld a seb nyelvvel történő piszkálását, a köpködést, illetve ne szívogasd foghúzás után a fog helyét. Ügyelj arra, hogy ne használj szívószálat és ne gyújts rá, mert eközben akár véletlenül is megszívhatod a sebet, és emiatt újfent vérezni kezdhet. Érdemes várni egy pár napot ezekkel a tevékenységekkel, hogy minél jobban meggyorsítsd a seb gyógyulását.
Dohányozhatok ilyenkor?
Lényeges, hogy a foghúzás után kerüld a dohányzást amiatt is, mert a dohányfüst kiszárítja a nyálkahártyát és ez gyulladást okozhat a seb körüli szövetekben. Emellett érszűkületet okozhat, ami miatt romlik a terület oxigénellátása, ezért nehezebben gyógyul a foghúzás utáni seb is. Érdemes várnod a cigizéssel a fogeltávolítástól számítva legalább 2-3 napig, mert így a seb is rövidebb ideig regenerálódik.
A dohányzás nem ajánlott
A fájdalomcsillapítók szedéséről
Amennyiben a foghúzás után fájdalom lép fel, úgy ennek enyhítésére általában NEM szteroidos összetételű gyulladáscsökkentőket ajánlanak. Azonban mindig kövesd az orvosod utasításait a fájdalomcsillapítók szedésével kapcsolatban, és soha ne lépd túl az ajánlott adagot. Ha a foghúzás utáni fájdalom esetén a gyógyszerek nem segítenek, vagy ha ez rosszabbodik, vedd fel a kapcsolatot az orvosoddal.
Az első napok a műtét után
Ha kiment a zsibbadás, előfordulhat, hogy sajog egy kicsit maga a seb, és a körülötte levő rész. Érdemes betartani az orvos utasításait, és csak akkor bevenni egy fájdalomcsillapítót, ha az valóban javasolt. Ezek a modern gyógyszerek már nagyon gyorsan hatnak, így előfordulhat, hogy alig érzel majd fájdalmat a seb környékén.
Foghúzás utáni étrend
Fontos, hogy vigyázz a foghúzás után kialakuló véralvadékra, hiszen idővel ez fogja majd kitölteni a foghelyet. A mihamarabbi sebgyógyulás érdekében az első néhány napban várj még a kemény és ropogós ételek evésével, ezek ugyanis irritálhatják a sebet, és megnehezíthetik a rágást. Nem mellesleg megnyomhatod vele a gyógyuló területet is, ami fájdalmas lehet amellett, hogy a vérdugónak is ártasz vele.
A foghúzás utáni étrend alapján a darabos, magvas ételekkel és fűszerekkel is érdemes óvatosnak lenned, hogy azok ne ragadjanak bele a sebbe, vagy az ekkor még zselés állagú vérdugóba. Ha esetleg úgy érzed, hogy valami belement, nem kell megijedned, nyugodtan megmoshatod óvatosan egy puha fogkefével, de vigyázz arra, hogy csak lágy sörtéjű kefét használj és csak lassú, lágy mozdulatokkal tisztítsd meg a seb környékét. A foghúzás utáni első napon előfordulhat egy minimális vérzés, ha viszont erősebb vérzést észlelsz, mindenképpen fordulj vele orvoshoz.
Még a foghúzás után pár nappal is próbáld meg kerülni a forró ételeket és italokat, hiszen ezek hatással lehetnek az erekre, ami miatt vérzés, illetve gyulladás is létrejöhet. Próbálj meg inkább lágy és puha ételeket enni, például levest vagy tej nélküli gyümölcsturmixot.
Egy darabig kerüld a forró vagy tejterméket tartalmazó ételeket, italokat
Alkohol és koffein
Nem csak a rosszul megválasztott ételek akadályozhatják a gyógyulást a fogeltávolítás után, hanem az alkohol és a koffein fogyasztása is. Mindkét anyag hajlamos arra, hogy kiszárítsa a nyálkahártyát és a seb körül gyulladást idézzen elő, ami foghúzás utáni komplikációkhoz vezethet.
A foghúzás után nem érdemes alkoholt inni legalább néhány napig, de lehetőleg a teljes gyógyulásig. Az alkoholtartalmú italok ugyanis irritálják a nyálkahártyát, kitágítják az ereket, ami lassítja a gyógyulási folyamatot. Emellett a műtét után a kihúzott fog helyén egy vérdugónak kell keletkeznie, amit szintén gátolhat az alkohol fogyasztás, és emiatt rendellenes vérzés léphet fel.
Fontos, hogy a foghúzás után várj még a koffeintartalmú italok ivásával, ne feledd, hogy a teák is tartalmazhatnak koffeint, nem csak a kávé és az energiaital. Ez azért lényeges, mert a koffein megemeli a vérnyomást, ami vérzéses problémákhoz vezethet, emiatt érdemes legalább 3-4 napot várni ezek fogyasztásával.
Foghúzás után várj még a darabos, magvas ételek és a tejtermékek fogasztásával
Tejtermékek
A tejet (és más tejtermékeket) legalább 6-7 napig, vagy akár a teljes sebgyógyulásig érdemes elkerülni. Ebben ugyanis olyan baktériumok találhatóak, amelyek normál esetben nem okoznak problémát, de a foghúzás után a sebbe bekerülve akár gyulladásos következményük is lehet. Ugyanez vonatkozik a sajtokra, az egyéb tejtermékekre, de még a tojásra és a nyers húsos ételekre is.
További jó tanácsok a 360 Dentaltól
Tudjuk, hogy a foghúzás utáni időszak igazán kellemetlen tud lenni, ezért szeretnénk segíteni neked még néhány extra tippel. Ha ezeket betartod, azzal sokat lendíthetsz a gyógyulásodon és a fájdalom csökkentésén.
Közvetlenül a műtét után nindenképpen mellőzd a szájvíz használatát, a fogmosást és a klasszikus értelemben vett öblögetést, hogy ezáltal véletlenül se távolítsd el a véralvadékot a sebből.
Másnap már nagyon óvatosan megmoshatod a fogaidat és a véralvadásos területet egy puha fogkefével. A higiénia nagyon fontos szerepet játszik a foghúzás utáni sebgyógyulásban, így ügyelj a rendszerességre. A puha szőrű fogkefét érdemes a teljes gyógyulásig használni, utána visszaválthatsz a megszokott fogkefédre.
A foghúzás utáni első néhány napban elengedhetetlenül fontos, hogy pihenj és kerüld a megerőltető fizikai aktivitást. Ha ezt nem tartod be, akkor megemelkedhet a vérnyomásod, és akár az alvadt vérdugó is kijöhet a sebből. Emellett próbáld meg a fejedet magasabban tartani a szívednél, hogy csökkentsd a duzzanat létrejöttének lehetőségét.
Kérjük tartsd be tanácsainkat, hogy te is ilyen boldogan mosolyoghass gyógyulásod után!
A hosszú távú gyógyulás
A duzzanat és a zúzódás érzete normális egy foghúzás után, és általában néhány nap alatt elmúlik. Ne aggódj, nem fognak megmaradni ezek a kellemetlen tünetek akkor sem, ha esetleg rögtön a foghúzás után az arcodon is látszana ilyesmi.
Normál esetben néhány napon, de legalább egy héten belül el kell múlnia a tüneteidnek, amennyiben nem léptek fel foghúzás utáni komplikációk. Ha a fájdalom, a duzzanat vagy a vérzés nem csökken, akkor vedd fel a kapcsolatot az orvosoddal. Nem érdemes ezt halogatni, hiszen komolyabb szövődmények is kialakulhatnak. Ha lázad van, vagy ha a seb környéke vörös, duzzadt vagy gennyes, az fertőzés jele lehet, és azonnal szükséges orvoshoz fordulni.
Miután a seb teljesen rendbe jött, nyugodtan folytathatod a megszokott szájhigiéniai rutinodat, beleértve a fogmosást és a fogselyem használatát. Onnan tudod, hogy begyógyult, hogy a vérdugó teljesen megszilárdult és a nyelveddel már nem érzed a sebet sem. Érdemes ezt egy tükörrel is ellenőrizni, vagy akár varratszedéskor kikérni a szájsebész véleményét.
Amennyiben nem volt szükség öltésekre, vagy felszívódó varratot kaptál a műtét közben, és minden rendben ment a gyógyulási folyamat során, úgy nem kell visszamenni a fogászatra. Viszont javasolt legalább évente egyszer részt venned egy fogorvosi ellenőrzésen, hogy biztosítsd a fogak és a szájüreg egészségét. Így időben észreveheti fogorvosod az esetleges problémákat, és azonnal kezelheti azokat.
A foghúzás sokak fejében egy fájdalmas beavatkozásként él, azonban nem kell, hogy ez a valóságban is így legyen. A megfelelő érzéstelenítéssel segítünk abban, hogy szinte ne is érezd a fog eltávolítását, orvosaink szakértelmének és tanácsainak köszönhetően pedig gyors lehet a gyógyulás.
Amennyiben professzionális beavatkozásra lenne szükséged, keress minket a 360 Dental-nál!
2024-01-02