Miért fontos a góckutatás?
Régóta fennálló gyulladás van szervezetedben? Keress fel minket, mert lehetséges, hogy egy fogászati próbléma, fogászati góc kezelése jelenti a megoldást!
Mi az a gócbetegség és miért fontos a góckutatás?
Mit nevezünk fogászati gócnak?
A fogászati góc egy olyan általában panaszmentes, tünetszegény krónikus gyulladás, ahonnan a különböző baktériumok, és azok méreganyagai a vér-, és a nyirokkeringés útján jutnak el a szervezeted más, távolabbi területeire.
Hogy alakul ki a gócbetegség?
A gócbetegség az egyes szerveid vagy szervrendszereid azon megbetegedése, amely a szervezeted egy távolabbi pontján kialakult fertőzésből, krónikus gyulladásból ered. A betegség kiváltó oka maga a góc, amely helyi tüneteket ritkán okoz. A gócban található baktériumok bejutnak szervezeted vérkeringésébe, így könnyen eljutnak más területekre.
Milyen fogászati gócok léteznek?
Minden fog gócnak tekintendő, amely elhalt, mély, szuvas üreget tartalmaz, eredménytelenül vagy szakszerűtlenül gyökérkezelték, sérülés érte és ellátásban nem részesült. A letört fogak, a fogágyban maradt vagy az arcüregbe került gyökerek, a gyökér körüli granulómák, ciszták szintén gócként szerepelhetnek. Az alábbiakban részletezzük a különböző fogászati gócokat:
1) Endodontális eredetű góc
Ebben az esetben a fogad elhal, és a fogad belsejében keletkezett szövettörmeléken szaporodnak el a baktériumok, majd juttatják ki a méreganyagaikat a fogad körüli csontszövetbe. A másik tipikus eset, amikor egy fogad gyökérkezelése és gyökértömése után lezáratlan pici csatorna részek maradnak tömés nélkül, ahol szintén nagyon könnyen elszaporodnak a baktériumok és árasztják el méreganyagaikkal a fogad körüli szöveteket.
2) Parodontális eredetű góc
Ilyen például a krónikus ínygyulladás, vagy a krónikus fogágybetegségek talaján kialakult gócfertőzés.
3) Áttörésben visszamaradt fogak
Jellemzően ilyen a bölcsességfogad körül kialakult gennyes tályog. Nagyon hasonló kórkép a fogad kihúzása után bent maradt foggyökér körül kialakult fertőzés is. Ritkább esetben implantátumod körül is alakulhat ki gyulladás.
Mit okozhat a fogászati góc? Milyen szervrendszereidre lehet hatással?
Szív- és érrendszeri érintettségnél szívizomgyulladás, szívbelhártyagyulladás alakulhat ki. Bőr panaszok, hajhullás, pikkelysömör, ekcéma. Vesemedence gyulladás. Májtályog. Nagyon könnyen és nagyon nagy számban fertőződhet és gyulladhat be a szemed is, de találtak kutatások fogászati gócból eredő légzőrendszeri és idegrendszeri megbetegedéseket is. A legjellemzőbb azonban a mozgásszerveid megbetegedése, azon belül leggyakrabban az ízületi fájdalmak.
Mennyi időbe telik a góc okozta gyulladásból felgyógyulnod?
Általánosságban elmondható, hogy ezek a betegségek szinte kivétel nélkül azonnal megszűnnek, ahogy a kiváltó okot, jelen esetben a fogászati gócot kezeltük. Ezért nagyon fontos, hogy rendszeres éves szűréssel nézesd meg fogorvosoddal a fogaid állapotát, és győződj meg akár egy CBCT felvétel segítségével arról, hogy nincs lappangó fogászati gócod. Fontos tudni azt is, hogy nagyon sok műtétet el sem végeznek addig, amíg bármilyen góc van jelen a szervezetedben. Nem végeznek transzplantációt, szívbillentyű műtétet, protézis beültetést, de akár egy sima altatásnál is komplikációk léphetnek fel, ha gócod van.
2023-02-24