Dr. Bedő Zsombor: +3630-2439-995 Dr. Bognár Virág: +3630-2444-432 1136 Budapest, Hegedűs Gyula utca 33. E-mail: rendelo@360dental.hu
huen

Bölcsességfog eltávolítása

A bölcsességfog eltávolításával kapcsolatban megoszlik a szakemberek véleménye. Húzzuk ki még a kinövés előtt, vagy várjunk vele amíg nem okoz gondot?

Ne késlekedj, mert a bölcsességfog sok problémát okozhat:

  • Fájdalmat okoz fogad előtörésekor
  • Rossz helyre nő - fogaid torlódhatnak, hiába szabályoztatod
  • Nehezen tisztítható, így könnyen szuvasodik
  • Az előtte álló fogad szuvasodását, gyökerének felszívódását okozhatja
  • Állandó gyulladásban tarthatja ínyedet
  • Cystát

Várunk szeretettel! Kérj tőlünk időpontot még ma, hogy együtt megszüntethessük panaszaid okát!

Bölcsességfogak

Bölcsességfognak nevezzük a fogsorban leghátul elhelyezkedő, 8-as fogakat, vagyis a 3. nagyőrlőket. Jellemzően 16-24 éves kor körül törnek elő, amennyiben van elegendő szükséges hely az előbújásukhoz. Amennyiben akadályozott az előtörés akár a hely hiánya, akár a fogad rendellenes pozíciója miatt, kellemetlen panaszokat okozhatnak.

A bölcsességfogak valójában evolúciós maradványok. Az ősembernek nyers táplálékfogyasztása miatt szüksége volt erőteljes rágásra, így a harmadik nagyőrlőfogak teljes értékű szerepet töltöttek be a táplálkozásban. Manapság sokkal több finomított, feldolgozott, főtt ételt fogyasztunk mint őseink, így a bölcsességfogak szerepe is háttérbe szorult, “feleslegessé” váltak.

A bölcsességfogak formailag is a legváltozatosabb fogaink: különböző, akár egászen extrém formájú gyökerei és gyökércsatornái lehetnek, mely bizonyos esetekben megnehezítheti kezelésüket.

Milyen panaszokat okozhat a nem megfelelően növő bölcsességfogad?

A panaszokat leggyakrabban a nehezített fogelőtörés okozza, amikor a bölcsességfogad növekedés közben elakad a csontodban vagy a szomszédos fogadban, így megáll az előtörés folyamata. Ezt nevezzük szaknyelven impaktált bölcsességfognak. Ez sokáig panaszmentes lehet, vagy előfordulhat időszakos fájdalom. A tünetek függenek attól, hogy milyen mélyen helyezkedik el a fogad, teljesen csontban van-e, vagy ínnyel részlegesen fedve, illetve befolyásolja a szájhigiéniád is. Egy nem megfelelően növő bölcsességfog körül gyakori a lágyrészek gyulladása, a szomszédos fogak fájdalma, szájzár vagy szájnyitási korlátozottság, illetve a fej különböző területeire kisugárzó fájdalom. Súlyosabb esetben duzzanat, nyelési nehézség is előfordulhat, ilyenkor azonnal szakemberhez kell fordulj!

Olyan eset is előfordulhat, amikor hosszú éveken keresztül  rendellenes helyzetben áll az egyik bölcsességfogad, és emiatt a szomszédos fogad szuvasodni kezd vagy gyökérfelszívódás indul meg. A fogad környezetében kialakulhat ciszta illetve előfordulhatnak állkapocsízületi panaszok, fogászati eredetű gócbetegség is.

Mikor kell eltávolítani a bölcsességfogadat?

A szájsebész szakirodalmi ajánlások alapján eldönti, hogy szükséges-e az adott bölcsességfog eltávolítása.

A bölcsességfogadat el kell távolítani, ha:

-gyulladást okoz, a normális előtörésre nincs remény

-mélyen szuvas, nehezen tisztítható

-ciszta vagy daganat kiindulópontja

-fogszabályozó szakorvos javasolja

Nem távolítjuk el a bölcsességfogadat, ha:

-elfér a fogívben, megfelelően tudod tisztítani és részt vesz a rágásban

-panaszmentes és műtéti szempontból kritikus az elhelyezkedése

A bölcsességfogad eltávolítása

A legtöbb bölcsességfog-eltávolítás fájdalommentesen, helyi érzéstelenítésben történik, akár egyeszerű, akár műtéti eltávolításról beszélünk. Az, hogy melyik beavatkozásra kerül sor, függ a fogaid elhelyezkedésétől, a bölcsességfogad körüli csontozattól és a foggyökereid lefutásától.


Rendelőnkben modern eszközök és felkészült, nagy tapasztalattal bíró szájsebész biztosítja a professzionális szintű bölcsességfog eltávolítást, legyen szó egyszerű foghúzásról vagy műtéti beavatkozásról.


Ha személyreszabott konzultációra vágysz, vedd fel velünk a kapcsolatot!

2022-11-27