Te is tartasz a gyökérkezeléstől? Hidd el, nem vagy ezzel egyedül! Évente több, mint 15 millió fogat kezelnek és mentenek meg gyökérkezeléssel vagy endodontiai eljárással, így ez rutin beavatkozásnak számít. Következő cikkünkben végigvesszük az eljárás legfontosabb lépéseit, így megtudhatod, hogy mi is a gyökérkezelés menete!

A gyökérkezelés a fogbél, a fogak legbelső rétegének fertőzéseit kezeli, és általában fájdalommentes eljárás. Most mindent megtudhatsz a folyamatról, hogyan is őrizheted meg fogaid épségét!
Időpontfoglalás

A gyökérkezelés menete

Az „endo” a görög „belül” szó, az „odont” pedig a görög „fog”. Az endodontiai kezelés a fog belsejét kezeli. A gyökérkezelés az endodontiai kezelés egyik típusa.

A fog belsejében, a fehér zománc és a dentin nevű kemény réteg alatt egy lágy szövet, a pulpa található. A pulpa vérereket, fogidegeket és kötőszövetet tartalmaz, és a fejlődés során létrehozza a fogat körülvevő kemény szöveteket. A fogideg a fog koronájától a gyökerek csúcsáig terjed, ahol a gyökeret körülvevő szövetekhez csatlakozik. A pulpa fontos a fog növekedése és fejlődése során. Ha azonban a fog teljesen kifejlődött, a pulpa nélkül is képes túlélni, mivel a fogat továbbra is az őt körülvevő szövetek táplálják.

A gyökérkezelés menete azzal kezdődik, hogy az endodontológus vagy fogorvos eltávolítja a gyulladt vagy fertőzött pulpát, gondosan megtisztítja és kialakítja a gyökércsatorna belsejét a fogbélkamrában, majd kitölti és lezárja a helyet.

Ezt követően pár nap elteltével a fogorvos végleges tömést vagy más helyreállító anyagot helyez a fogra, hogy megvédje és helyreállítsa annak teljes funkcióját. A helyreállítás után a fog változatlanul működik tovább.

360 Dental Tipp: a gyökérkezelés utáni első napokban enyhe fájdalom jelentkezhet, így érdemes kímélő ételeket fogyasztani, továbbá NEM szteroid fájdalomcsillapítóval átvészelni ezt az időszakot!

Középen látható a pulpakamra, amelynek tartalma a fogbél: fogidegek, erek
Középen látható a pulpakamra, amelynek tartalma a fogbél: fogidegek, erek

A gyökérkezelés típusai

A gyökérkezelés menete igen változatos, és két típust különböztetünk meg- a sebészeti (gyökércsúcs rezekciót) és a nem sebészeti eljárást (gyökérkezelést). Bár mindkettőnek ugyanaz a célja (a fog belső szöveteinek eltávolítása, a fertőzés megszüntetése és a természetes fog megmentése), az eljárások némileg eltérnek a fog belsejéhez való hozzáférés módszere tekintetében. A gyökércsúcs rezekcióról itt olvashatsz többet.

Az eljárás változatai:

1. Sima kézi vagy gépi gyökérkezelés:

  • A sima kézi gyökérkezelés során a gyökércsatorna feltárását, kialakítását, hosszának bemérését és letömését a fogorvos manuálisan végzi. Ennél jóval fejlettebb megoldást nyújt egy gépi gyökérkezelő (endomotor) használata, mely segít, hogy a csatornák kialakítása és letömése homogén legyen és szavatolja a gyökértömés jobb minőségét.
  • A speciális eszközök segítik a fogorvost a hatékonyabb és precízebb munkában.
  • A gépi gyökérkezelés segíthet csökkenteni a kezelés időtartamát és növelni a sikerességi arányt, így időt és energiát spórolhatsz meg!

2. Gépi gyökérkezelés lupéval:

  • A gépi és lupé gyökérkezelés során a fogorvos mindkét technikát kombinálja az optimális eredmény elérése érdekében.
  • Lupét, vagyis nagyító szemüveget (3-4 x-es nagyítás) használva a fogorvos részletesen láthatja a gyökércsatornákat és könnyebben azonosíthatja a problémákat.
  • Ez a kombinált megközelítés segíthet a magasabb szintű precizitásban.

3. Mikroszkópos eljárás:

  • A mikroszkóp a fogorvosok számára lehetővé teszi, hogy nagyítva lássák a fogakat és a gyökércsatornákat.
  • A mikroszkópos gyökérkezelés segíthet a fogorvosnak a kisebb és nehezen észlelhető struktúrák, valamint a gyökércsatorna anatómiai részleteinek pontosabb megfigyelésében.

Minden gyökérkezelési eljárásnak megvannak a saját előnyei és alkalmazási területei. A gyökérkezelés menete attól függ, hogy a fogorvosnak milyen eszközök állnak rendelkezésre, valamint a beteg állapota és a gyökércsatornák anatómiája is befolyásolja a döntést. Az egyes eljárások célja azonban közös- megmenteni a fogat és megelőzni annak elvesztését.

Fogászati klinikánkon a modern képalkotó technológiák (fogászati CT) és a gépi gyökérkezelés mellett tettük le voksunkat, amelyen túl még a lupés gyökérkezelést is elérhetővé tettük számodra extra költségek nélkül, így a bonyolultabb eseteket is helyben kezelni tudjuk.

Munkatársunk, Dr. Bognár Virág lupé segítségével vizsgálja a gyökérkezelendő fogat a pontosabb eredmény érdekében
Munkatársunk, Dr. Bognár Virág lupé segítségével vizsgálja a gyökérkezelendő fogat a pontosabb eredmény érdekében

Mikor van szükség gyökérkezelésre?

Gyökérkezelésre akkor lehet szükség, ha a szádban lévő baktériumok behatolnak a fogakban lévő pulpába, és gyulladást (pulpitist) okoznak. A fogbelet(a fog belsejében lévő lágy szövet, fogideg) akkor érheti bakteriális támadás, ha:

  • Mély üreg van a fogon, amely kezelést igényel.
  • Váratlan baleset miatt repedt vagy sérült a fogad, és a lepedékből származó baktériumok megfertőzik a fogbelet.
  • Fogad gyökércsúcsa körül krónikus gyulladás alakult ki egy már előzőleg gyökérkezelt fogadban. Ez akár fogászati góc is lehet.
  • A fogbél (pulpa) hozzáférhető lett egy fogászati eljárás közben. Ilyenkor súlyosabb fertőzés elkerülésének érdekében a fogat gyökérkezeljük.

Mik a jelei annak, ha gyökérkezelésre van szükséged?

Ha van egy fertőzött fogad, akkor gyökérkezelésre lehet szükség a fertőzés eltávolítása és a gyulladás megszüntetése érdekében. Lehetnek fertőzött fogaid tünetek nélkül is. Ha vannak tünetek, azok a következők lehetnek:

  • Nem múló fogfájás: sok mindentől fájhatnak a fogak (melegtől, hidegtől, ráharapástól, kopogtatástól). De a mélyen a fogban lévő, vagy az állkapocsra, az arcra vagy más fogakra átterjedő fájdalom azt jelentheti, hogy fertőzés van a fogban, amely gyulladást váltott ki.
  • Fájdalmas nyomás: ha a fogad fáj (sajgó vagy tompa fájdalmat érzel), amikor eszel vagy megérinted, az azt jelentheti, hogy valami károsította a fogideget.
  • Duzzadt íny: ha fertőzött a fogad, az ínyed megduzzadhat vagy érzékeny lehet.
  • Duzzadt állkapocs: az állkapcsod megduzzadhat a genny miatt, amely nem folyik el a fertőzött fogból.
  • Elszíneződött fog: a fertőzés megakadályozza, hogy a vér a fogadhoz jusson. Ettől a fogad sötét színűvé válik. Ekkor a fogbél már elhalt.
  • Meglazult fog: a fertőzött fogbélből származó genny felpuhíthatja a fogat tartó csontokat, így a fogad meglazulhat.

Mi történik a gyökérkezelés során?

A kezelés megkezdése előtt fogorvosod vagy endodontológusod fogászati röntgenfelvételt készít az érintett fogról. Más vizsgálatokat is végezhet annak megállapítására, hogy a fogbél elhalt, fertőzött vagy gyulladt-e, és megerősítheti, hogy gyökérkezelésre van-e szükséged.

A gyökérkezelés során először egy alapos vizsgálat következik:

  • Panoráma röntgen vagy fogászati CT felvétel készítése a teljes arcüregedről, hogy egy komplex állapotfelmérés történhessen. Ha esetleg több fogad is fáj a kisugárzó fájdalomtól, így kiderülhet melyik okozza azt.
  • Óvatosan megkopogtatják a fogadat, vagy hideg/ forró anyaggal megérintik, hogy ellenőrizzék az érzékenységet vagy a kellemetlen érzést.
  • Elektromos pulpatesztet (EPT) végeznek egy olyan készülék segítségével, amely fokozatosan növekvő elektromos áramot küld a fogadon keresztül, hogy lássák, reagál-e a fogideg.
  • A fogorvos ellenőrzi a fogad körüli íny és csont duzzanatának jeleit.

A gyökérkezelés során a fogorvosod eltávolítja a gyulladt pulpát. Ezután megtisztítja és fertőtleníti a fog belsejét, és tömést helyez a fogra, hogy lezárja az üreget.

Panoráma röntgen, gyökérkezelendő fog
A panoráma röntgenfelvételen látható fogat gyökérkezelni kell

A gyökérkezelés következő lépésekből áll:

  • A kezelőorvosod érzéstelenítőt fecskendez be, hogy elzsibbassza a fertőzött fogat és a közeli ínyt. Ha szorongsz a fogászati kezelés miatt, fogorvosod gyógyszereket adhat, hogy segítsen megnyugodni. Ebben az esetben a kezelés után közvetlenül nem leszel képes vezetni.
  • Ezután a kezelőorvosod egy vékony, rugalmas gumidarabot helyez a fertőzött fogra és a közeli ínyre. Ez egy fogászati gát, amely a kezelés alatt szárazon tartja a fogat.
  • Következő lépésnek egy apró lyukat fúrnak a fogkoronán, hogy hozzáférjenek pulpakamrában lévő fogideghez.
  • Ezután orvosod megállapítja a gyökércsatornák helyét és számát, majd apró fogászati eszközökkel eltávolítja a fogbélben lévő idegeket, ereket és szöveteket.
  • A pulpa eltávolítása után a kezelőorvos megtisztítja (gyökérkezelő tűvel) és fertőtleníti kémiai úton a pulpakamrát és a gyökércsatornákat. Ekkor lehetőség van egy speciális rezgetőgép alkalmazására, mely segíti a fertőtlenítő és gyulladás csökkentő anyagok bejutását a legapróbb oldalcsatornákba is.
  • Ezután az üres gyökércsatornákat egy rugalmas, gumiszerű fogászati anyaggal töltik fel.
  • Ezt követően a fogorvosod egy ideiglenes fogtöméssel zárja le a fogadat. A tömés megakadályozza, hogy a baktériumok bejussanak a fogadba és lehetőséget biztosít, hogy megszokott étkezési szokásaidat követhesd. Légy elővigyázatos, mert az ideiglenes tömés kevesebb terhelést bír és kieshet.
  • Ezután két hét kihagyás következik, amíg a fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő szerek kifejtik hatásukat. Majd az utolsó lépésben a kezelőorvos végleges tömést vagy koronát helyez a kezelt fogra.

Milyen előnyei lehetnek a gyökérkezelésnek?

A gyökérkezelés megszünteti a fogfertőzéseket, amelyek kezeletlenül hagyva olyan súlyos problémákat okozhatnak, mint például:

  • Más fogakra is átterjedő fertőzés.
  • Állcsontkárosodás.
  • Fogászati gócokból kiinduló koraszülés, szívbelhártya gyulladás, szívizomgyulladás, agyhártyagyulladás, hajhullás, ekcéma, pikkelysömör.

Mi történik a gyökérkezelés után?

Fogorvosod javasolhatja, hogy pihenj pár percet, mielőtt elhagyod a rendelőt. A gyökérkezelés menete után egy vagy több órát is igénybe vehet, amíg az érzéstelenítés elmúlik, ami azt jelenti, hogy a szád és az ínyed már nem zsibbad. Egyesek úgy döntenek, hogy amíg ez meg nem történik, addig otthon pihennek, míg mások folytatják a szokásos napi rutinjukat.

Milyen kockázatai vagy szövődményei lehetnek a gyökérkezelésnek?

Előfordul, hogy a gyökérkezelés menete során sikertelen lesz a beavatkozás, mert nem volt megfelelő megoldás a fogfertőzésre. Ha például a fogad nagyon sérült, a gyökérkezelés nem biztos, hogy megoldja a problémáidat.

Ha a gyökérkezelés sikertelen, akkor a fogorvosod egyéb megoldásokat javasolhat:

  • A fertőzött fog újbóli kezelése egy újabb gyökérkezeléssel.
  • A fertőzött fog eltávolítása (kihúzása) és fogászati implantátummal vagy fogászati híddal való pótlása.
  • Gyökércsúcs rezekció.

Mennyi ideig tart a gyökérkezelésből való felépülés?

A gyökérkezelésből való felépülés általában kevesebb mint egy hétig tart. Ha a kezelt fogad egy hétnél hosszabb ideig fáj, akkor mindenképp hívd fel fogorvosodat!

Hogyan gondoskodjak magamról a gyökérkezelés után?

Fogad és az ínyed sok mindenen megy keresztül a gyökérkezelés során. Gyógyulásukat az alábbiakkal segítheted:

  • A kezelést követő első néhány napban lágy ételek fogyasztásával. (Jól megfőzött tészta, burgonyapüré, krémlevesek, turmixok).
  • Ha dohányzol, a gyökérkezelés után próbálj meg szünetet tartani, mert a dohányzás megnehezíti a fog gyógyulását.
  • Minden étkezés után moss fogat, és naponta egyszer használj fogselymet!
  • Használj antibakteriális szájvizet, hogy távol tartsd a baktériumokat!

Gyakori kérdések

Hogyan kerülhetem el a gyökérkezelést?

A gyökérkezelés menete összetett folyamat, és az a legjobb, ha odafigyelsz a megelőzésre! Elkerülésének legjobb módja a helyes szájhigiénia gyakorlása és a rendszeres fogorvosi ellenőrzés. A fogmosás és a fogselyem használata megszabadít a foglepedéktől. A rendszeres fogorvosi ellenőrzés során a fogorvos idejekorán észreveszi a szuvasodást és más problémákat, mielőtt azok a fogbelet érintenék.

Mi történik, ha halasztom a gyökérkezelést?

A gyökérkezelés halogatása növeli annak esélyét, hogy:

  • Elveszíted a fertőzött fogadat.
  • A fogágygyulladás fertőzése átterjed más fogakra.
  • A fertőzés átterjed az állcsontra.
  • Fogászati góc alakul ki belőle, ami károsíthatja más szerveidet, szervrendszereidet.

Mennyibe kerül a gyökérkezelés?

A fogászati kezelések költsége egy széles skála mentén változhat a beavatkozás jellegétől és a felhasznált alapanyagoktól függően, de egy saját fog megmentése a gyökérkezelésnek hála költséghatékonynak számít.

A gyökérkezelés helyett alkalmazandó eljárások költségeiről itt olvashat többet:

A gyökérkezelés ára a következő elemekből szokott összetevődni (ez minden fogászat esetében eltérhet, de nálunk nincsenek rejtett költségek):

  • Régi gyökér tömések eltávolítása a gyökércsatornákból, amely csatornánként kerül felszámításra. Ennek az-az oka, hogy a régi gyökércsatornát megtalálni és abból a régi tömőanyagot kitakarítani nagy precizitást igényel és az eszközöket is erősen koptatja.
  • Trepanálás, amely a pulpakamra megnyitását jelenti, ahonnan a fogbelet és a fogidegeket eltávolítja a fogorvos, majd gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatású átöblítést végez. Az itt használt fertőtlenítőszer és vagy gépi rezgető, mely segít a szereknek jobban bejutnia az oldalcsatornába, árnövelő hatással bírhatnak. A mi fogászatunk nem hypóval dolgozik, hanem egy speciális antivirális és antibakteriális szerrel, melyet gépileg rezegtetünk és ha véletlenül kezelés közben lenyelnéd a szert, az sem okozhat problémát.
  • Ideiglenes gyökértömés, vagy más néven gyógyszeres tömés, melyet nálunk tartalmaz az ár. Vannak rendelők, akik ezt minden egyes alkalommal, amikor át kell öblíteni  a gyökércsatornáidat felszámítják.
  • Gyökértömés, amelynek ára a gyökércsatornáid számától függően változik.
  • Végleges tömés vagy inlay vagy korona, amelynek ára pedig a kialakítás típusától függ.
  • Amennyiben a mikroszkóppal történő gyökérkezelés mellett döntesz, készülj fel, hogy gyökérkezelésed 3-szor többe fog kerül.

Fájdalmas a gyökérkezelés?

A gyökérkezelés menete kellemetlen folyamat lehet, főként akkor, amikor a kezelőorvosod érzéstelenítőszert fecskendez az ínybe. Azonban jellemzően ez a legrosszabb rész az egész kezelés során.

Gondolj arra, hogy a kezelés után csökken és idővel teljesen elmúlik a fájdalom! A gyökérkezelés utáni első néhány napban érzékeny lehet a fogad. Ennek ellenére azonnal fordulj a kezelőorvosodhoz, ha lüktető fájdalmat érzel! A lüktető fájdalom azt jelentheti, hogy a fogadban még mindig fertőzött pulpa van.

A gyökérkezelés menete összetett folyamat, azonban a legtöbb esetben fájdalommentes eljárás. Az alapos előkészületek és a modern fogászati technológiák lehetővé teszik a gyökércsatornák hatékony tisztítását és tömését, minimalizálva ezzel a kellemetlenségeket. Manapság elérhetővé váltak olyan eszközök, amelyek segítik a precíz és hatékony gyökérkezelést.

Fájdalmat érzel valamelyik fogadban, amikor forró vagy hideg folyadékot iszol? Fáj a fogad, ami nem akar elmúlni? Ezek annak a jelei lehetnek, hogy fertőzött a fogad, és gyökérkezelésre lehet szükséged. Ezek a fertőzések nem gyógyulnak meg maguktól, ezért fontos, hogy mihamarabb egyeztess fogorvosoddal!

Szakértő fogorvosaink és barátságos személyzetünk elkötelezettek abban, hogy segítsenek megőrizni és helyreállítani a fogaid egészségét. Lépj velünk kapcsolatba még ma, és tedd meg az első lépést a fájdalommentes és eredményes gyökérkezelés felé!